i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Granát - Almandin

Granát patří k nejrozšířenějším minerálům na všech světových kontinentech. Vyskytuje se v metamorfovaných horninách (horninách pozměněných tlakem a teplem). Názvem granát se označuje celá skupina příbuzných odrůd minerálů, které mají stejnou krystalickou soustavu, ale liší se svým chemickým  složením a barvou.  Celkem je popsáno více než 20 odrůd granátu, pro klenotnické účely se však používá zejména pět odrůd: pyrop (český granát), almandin, spessartin, grosulár a andradit.  Nejoblíbenější jsou především granáty červené barvy – pyrop a almandin. Barva spessartinu může být ojediněle také červená, ale většinou má tato odrůda oranžovou barvu.  Název zelené odrůdy granátu – grosulár – je odvozen od latinského názvu angreštu grossularia. Společně s grosulárem se často nachází i andranit, jehož barva může být od černé, přes citrónově žlutou, zelenou až po nejobvyklejší hnědou.  

Granáty červené barvy

Přitažlivá červená barva almandinů a pyropů lákala k jejich využití jako šperkových kamenů od pradávna.  Velmi vydatná naleziště alamandinu jsou na Cejlonu (Sri Lanka), v jižní Indii, v Mongolsku, v Africe se almandiny nacházejí společně s diamanty v Jihoafrické republice, ale i na ostrově Madagaskar. Krystaly velkých rozměrů se nacházejí na Aljašce. Světově proslulá jsou naleziště pyropu v Čechách. Jejich systematická těžba v Českém středohoří je spojena až s obdobím vlády Rudolfa II.

(1576 – 1611). Císař uděloval patenty k těžbě a vyhrazoval si právo přednostního výběru z vytěžených kamenů.  Z iniciativy  Rudolfa II. vznikla i první brusírna českých granátů a to v Praze – Bubenči.  Později se brušení granátů přeneslo blíže k jejich těžbě – na Turnovsko. Granáty červené barvy také vyvolávaly v minulých dobách mnoho představ o jejich léčebném nebo mystickém vlivu. V Indii se věří, že granát získává magickou moc vyrytím mantry nebo symbolu (například slunce nebo lotosu) a může pozitivně ovlivnit zdraví nebo štěstí svého majitele.  V Čechách se pyropu všeobecně přisuzovala moc ochránit před uhranutím. Středověké prameny také uvádí jeho schopnost vyvolávat dobrou náladu a zapuzovat melancholii.

Granát jako šperkový kámen

Granáty červené barvy jsou velmi oblíbené šperkové kameny. U pyropů je ceněna jejich zářivě rudá barva, nacházené krystaly jsou však poměrně malé. Almadin je mnohem rozšířenější, jeho barva má obvykle nádech do fialova, ale krystaly jsou výrazně větší.  Tvrdost granátu je 6,5 – 7,5 Mohsovy škály. Minerál je průhledný a může obsahovat inkluze. Je barevně stálý a dobře snáší vysoké teploty. Do šperků se používají kameny ve tvaru čočkovce (výbrus s plochou spodní částí bez fazet) nebo brusy s fazetami. U pyropů se s ohledem na malý rozměr krystalů používá jednoduchý hvězdový brus nebo routa. Almandiny jsou velmi často broušeny klasickým briliantovým brusem, pěkné jsou ale i oválné výbrusy nebo čtverce (princess).

Péče o šperky s granáty

Stříbrné šperky s granáty (pyrop nebo almandin) si mohou zachovat svoji krásu velmi dlouhou dobu. Péče o ně není náročná – granát je poměrně tvrdý minerál a vůči chemickým látkám je netečný. K zachování jeho pěkného vzhledu a zářivosti lze doporučit pravidlené  čištění kamene na spodní straně. Omytí slabým mýdlovým roztokem za pomoci kartáčku,  následné důkladné opláchutí čistou vodou a vysušení šperku by pro běžnou údržbu mělo stačit. Pokud šperk vyžaduje důkladnější čištění stříbrných částí, obraťte se na klenotnickou dílnu a šperk bude jako nový.