i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Říční perly

Obliba přírodních perel je spojena s velmi starými kulturami. Dokládají to jejich nálezy v hrobkách egyptských faraonů nebo při vykopávkách více než 2500 let starých památek v Mexiku. Perly jako látky živočišného původu se ale z těchto nálezů nedochovaly ve své půvabné kráse. Jejich přirozenou vlastností je, že stárnou a zhruba po 100 až 150 letech ztratí svůj perleťový povrch. Ale přesto, že mají takto omezenou schopnost být ozdobou své majitelky, jsou po celé věky velmi oblíbené.  Zvláště ceněné jsou mořské perly. Jejich vysoká cena je překážkou široké dostupnosti. Říční perly jsou cenově přijatelnější. Nazývají se také „sladkovodní perly“ a vyskytují se v evropských řekách v Německu, Francii, Irsku a minulosti také v Čechách. Velký výskyt sladkovodních perlorodek je v americké řece Mississippi. Říční kultivované perly se ve velkochovech produkují v Číně a v Japonsku.

Vlastnosti perel

Perly vznikají v lastuře mlžů – především ústřic. Ty ze svého těla vylučují aragonit (perleť), aby obalily a zakulatily dráždilo, které vniklo do lastury.  U kultivovanlých perel je dráždidlo (například zrnko písku) vkládáno do lastury záměrně.  Tento živočišný původ perlel má vliv na jejich vlastnoti. Perly jsou ve srovnání s minerály poměrně měkké – jejich tvrdost je 3 na  Mohsove škále. Snadno se odřou a při nárazu prasknou.  Barva perel je bílá s nádechy žluté nebo růžové barvy. V jednom náhrdelníku se může barva perel mírně odlišovat, protože je obtížné vybrat naprosto identické perly.  Perly mohou být i hnědé nebo černé, to závisí na druhu měkkýše, v jehož těle vznikly a na vodě. Perly jsou velmi citlivé na působení chemických látek, zejména kyselin.  Jejich původ má vliv i na to, že jsou citlivé jak na přílišné sucho, tak na značné vlhko. Oba extrémy snižují jejich životnost.

Perly jako šperkové kameny

Velmi oblíbené jsou jednoduché návleky provrtaných perel jako náhrdelníku nebo náramku.  V současnosti se dírky pro návleky vypalují laserem a jsou velmi drobné. Perličky zdobící náušnice jsou vlepené do kotlíku a navíc mají obvykle dřík zasazený do dírky ve spodní části perly, aby se pevněji uchytily. Tento způsob se používá i pro upevnění perel na přívěsky a na prsteny.  Perly na špercích velmi často vyčnívají a jsou proto vystavené mechanickému poškození. To platí nejvíce pro prsteny nebo náramky.

Péče o šperky s perlami

Při používání šperků s přírodními říčními perlami je třeba určité opatrnosti, pokud chceme, aby si dlouho zachovaly svůj půvab. Perly jsou velmi náchylné na poškrábání, protože jsou měkké. Rozhodně je tedy nutné snímat prsteny s říční perlou na jakoukoliv manuální práci nebo při sportu. Velká citlivost říčních perel na chemické látky vyžaduje, aby nebyly postříkány parfémem (náušnice, náhrdelníky, přívěsky) nebo lakem na vlasy (náušnice), aby nepřišly do styku s čistícími prostředky (prsteny).  Stříbrné šperky s říčními perlami nikdy nečistíme chemickými roztoky na stříbro ani ultrazvukem.  Šperky je třeba odkládat na spaní, mytí a při koupání v bazénu.  Odložené šperky s perlami je vhodné uchovávat ve šperkovnici v místnosti s běžnou vlhkostí, nikdy ne na přímém slunci.