i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Povrchové úpravy stříbrných šperků

Leštěné stříbro

Stříbrný šperk může být vyleštěn do vysokého lesku bez nanesení jiného kovu na jeho povrch. Šperky z leštěného stříbra jsou velmi často galvanizovány ryzím stříbrem.  V takovém případě bude šperk od uživatele vyžadovat trvalou péči, protože stříbro bude oxidovat a na povrchu vyleštěného šperku se časem objeví matný povlak. Suchým flanelem nebo speciální utěrkou se lesk snadno obnoví. Leštěné stříbro reaguje s chemickými látkami ve vzduchu nebo ve vodě (zejména chlor, síra) a je náchylné k poškrábání.

Matované stříbro

Povrch stříbrného šperku může být mechanicky nebo chemickou cestou zmatován. Mechanicky se stříbro zpravidla matuje pískováním nebo zbrušováním. I matované stříbro může oxidací barevně nabíhat dožluta. U záměrně matovaného povrhu je čištění šperku složitější, osvědčuje se gumování měkkou gumou, mytí ve slabém mýdlovém roztoku kartáčkem s následným důkladným opláchnutím čistou vodou a vysušením šperku. Na SilverRepublic si můžete vybrat stříbrné šperky s celkově či částečně matovaným povrchem.

Starostříbro

Šperky s tak zvanou úpravou starostříbra jsou barevně stabilní a zpravidla nemají tendenci k oxidaci. Střídají se na nich černá místa v prohlubních a zářivě lesklé stříbrné plošky vyvýšenin. Technologie úpravy využívá chemickou látku nazývanou sirná játra (polysulfid sodný), do které se celý šperk ponoří, zcela zčerná a mechanicky se pak v soudku ocelovými kuličkami odstraní černý povrch na vyvýšených částech šperku. Tato technologie se používá pro zvýraznění plastického reliefu u přívěsků nebo prstenů. Šperky se starostříbrnou povrchovou úpravou vyžadují jen nepatrnou péči – občasné přeleštění.

Starostříbro - přívěsek sova Starostříbro - přívěsek anděl Starostříbro - přívěsek kříž

Rhodiování

Specifickou povrhovou úpravou šperku je nanesení jiného kovu na stříbro galvanizací. Velmi oblíbené jsou šperky s galvanizací rhodiem. Rhodium je tvrdší než stříbro a i když je povrchová vrstva tenká (obvykle 1 µm), je šperk chráněn proti otěru a poškrábání více, než jen vyleštěné stříbro. Rhodiovaní také brání oxidaci stříbra a jeho reakci se sloučeninami síry. Povrch rhodiovaných šperků je odolný proti působení chemických látek a je antialergetický. Rhodiovaný povrch může být vysoce lesklý nebo matný. Výhodou rhodia je jeho velmi podobná barva jako je barva stříbra. Péče o rhodiované šperky je nenáročná, stačí je jemně přeleštit suchým flanelem, aby na nich neulpívala nečistota. Pokud se vrstva rhodia ošoupe, je možné dát šperk v klenotnické opravně znovu porhodiovat.

 Zlacení

Stříbrné šperky se galvanizují žlutým a růžovým zlatem. Stříbrné šperky zlacené ať už celkově anebo v kombinaci s rhodiovaným stříbrem jsou nyní velmi oblíbeným artiklem a je možné si je vybrat i na SilverRepublic: zlacené šperky.

zlacený přívěsek s jantarem Prsten v kombinaci zlaceného a rhodiovaného stříbra

Galvanizace rutheniem

Velký barevný kontrast stříbra a černého ruthenia (ruthenium dioxide) může být problémem při poškrábání šperku. Ačkoliv je ruthenium velmi tvrdým kovem ze skupiny platinových kovů, hluboký vryp nebo oděr drsným předmětem nanesenou vrstu ruthenia poškodí . Galvanizace rutheniem dodává šperkům neobvyklý vzhled. Je také možné, že šperk má kombinované povrchové úpravy jako například náramek na fotografii níže. V našem internetovém obchodě také naleznete šperky s povrchovou úpravou galvanizace rutheniem.

Ruthenium v kombinaci s rhodiemRutheniová úprava celého povrchu