i

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci nabídek a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu projevujete souhlas.

Jak postupovat v případě uvolnění kamene ze šperku?

Kameny jsou do šperků zasazovány různými technikami. Výjimečně se může stát, že se kámen uvolní samovolně ze svého lůžka. Taková výrobní vada se projeví velmi brzy, rozhodně v průběhu prvních šesti měsíců reklamační lhůty. Na šperku nejsou v takovém případě patrny žádné deformace lůžka ani částí, které kámen přidržují (krapen). Jedná se potom o oprávněnou reklamaci. Vadný šperk s vypadlým kamenem nám zašlete společně s reklamačním dopisem (jeho vzor je připojen k e-mailu informujícímu Vás o dodání zboží) a my Vám šperk obratem vyměníme za bezvadný.

Jiná situace nastává, jestliže je na na šperku patrno, že byl mechanicky poškozen, např. prsten byl násilně a neodborně zmenšován nebo zvětšován obvod kroužku. Deformace mají často za následek uvolnění kamene, který pak vypadne. Jiným příkladem mechanického poškození je náraz šperku na tvrdý předmět a odlomení krapny (té kovové části šperku, která v lůžku kámen přidržuje). Při mechanickém poškození šperku není nárok na výměnu zboží za bezvadné. Mechanické poškození šperku není důvodem k oprávněné reklamaci.

Nejste-li si jisti, o který případ se jedná, zašlete nám šperk k posouzení.

Ze všech druhů šperků jsou prsteny nejvíce vystaveny možnému mechanickému poškození. Již při výběru prstenu se zamyslete nad tím, k jakému účelu a jak často bude prsten používán. Prsten se silnější šínou (obvodový kroužek) a se šperkovým kamenem, který je tvrdý a odolný (například cubic zirconia) bude bezproblémově každodenně sloužit, nevadí mu styk s vodou a při pravidelném čištění bude dlouho velmi pěkný. Naopak tenký prstýnek osazený přírodní říční perlou by měl být vybírán jako prsten pro občasné použití na slavnostnější příležitost. Perly jsou velmi měkké, choulostivé na styk s chemickými látkami a tenká šína může být deformována.